[:hr]Najstariji igrač u redovima pulskog prvoligaša i 1. HNL, Puležan Vanja Iveša je protiv Intera odigrao svoju stotu utakmicu u dresu Istre 1961. Popričali smo stoga s pouzdanim čuvarom mreže Zeleno-žutih o njegovom malom jubileju, ali i o utakmicama nastavku prvenstva.

– Za utakmicu protiv Osijeka možemo reći da je bodovno bilo ok, dok je protiv Intera najgore to što bodovno nismo napredovali. U subotu smo na Drosini pokazali dva lica i zato mislim da svi moramo sami sebe dobro analizirati, pogotovo zbog onakvih prvih 45 minuta. Kao da nas uopće nije bilo na terenu, dok smo u nastavku bili jedna sasvim druga ekipa. To dizanje nije bilo pojedinačno, nego smo ekipno izgledalo puno bolje, kao da se neka sklopka okrenula. Prokomentirao je Vanja susret s Interom i nadodao. – Naravno da uvijek treba gledati prema naprijed, ali mi moramo točno shvatiti zašto nam se događa taj “black out”. To nam se znalo događati i u prvom djelu sezone, neovisno protiv koga igrali. Nadam se da ćemo sa stručnim stožerom uspjeti odgonetnuti gdje je problem i da ćemo ga eliminirati. Moram priznati da sam nakon prvog poluvremena bio zabrinut, ali su se nakon utakmice ipak zadržali mišljenje i nada da možemo u nastavku prvenstva napraviti dobar rezultat.

Koban je i ovaj put za Zeleno-žute bio napadač Intera Ilija Nestorovski. Makedonac je Istri zabio dva pogotka u ranijoj fazi prvenstva u Zaprešiću, a isto se dogodilo i prošlog vikenda na Drosini. – U Zaprešiću je zabio dva laka pogotka, ali za ova dva u subotu bih rekao da je u pitanju klasa. Puno ljudi se poziva na faktor sreće i slažem se da ponekad treba imati i malo sreće, ali ako čovjek zabije toliko golova, potpiše ugovor s talijanskim prvoligašem i nakon toga nastavi zabijati, tada bih rekao da se radi o kvaliteti. Rekao je vratar Istre o svom “krvniku” i nastavio. – Mene kod njega fascinira nešto što smatram da nama ponekad nedostaje, a to je prgavost. U životu sam vidio puno igrača s većom kvalitetom od Nestorovskog, ali koji bez te prgavosti i upornosti nisu uspjeli. Jer onaj tko je uporan će sigurno isplivati. Mogu reći i iz svog iskustva, da nisam bio toliko uporan, pa čak i dosadan, ne bih nikada imao tako dugu karijeru. Bilo je jako puno golmana s boljom kvalitetom i tehnikom od mene, ali nisu mogli trajati jer nisu imali upornost.

Kako je Vanja spomenuo svoju karijeru, valja naglasiti da je u subotu protiv Intera odigrao svoju stotu utakmicu u dresu Istre. – Bio sam u potpunosti fokusiran na utakmicu koja je za nas bila jako važna tako da za pravo nisam uopće razmišljao o tome. Većinu nastupa sam skupio davno, na početku svoje karijere. Ako moram izdvojiti par utakmica to bi svakako bile utakmice protiv Hajduka na početku ove sezone jer mi je bila prva nakon povratka i ona protiv Dinama na Drosini gdje sam dobro branio. Iz prošlosti bih izdvojio utakmicu na Verudi kada smo pobijedili Dinama 2:1 i u protiv Kamen Ingrada kada smo igrali 1:1 i ostali u ligi.

Duga karijera i puno godina staža na vratima hrvatskih i inozemnih prvoligaša veliko su iskustvo za Ivešu koji je uvijek puno odličnih savjeta za mlađe igrače koji su tek počeli gaziti po (zelenim) prvoligaškim travnjacima. – Jako važna stvar je da se utakmica u glavi počinje pripremati puno ranije. Kod mlađih dečki se dogodi da nakon bolje utakmice misle da će na sljedećoj sve ići samo od sebe, a možda je i to jedan od razloga slabijeg ulaska u utakmicu. Mladi su i normalno je da se to događa, ali moraju shvatiti da je svak utakmica posebna i da ništa nije lako. Pokušavam utjecati na njih i pomoći im jer znam kako je meni bilo kada sam bio mlad. Kako se čovjek priprema za jednu utakmicu koju odigra dobro, tako se isto mora pripremati i za drugu, isto tako trenirati i razmišljati. Rekao je Vanja i za kraj nadodao. – U nogometu odlučuju finese koje proizlaze iz pripreme utakmice u glavi svakog igrača. Stvarno bi bila šteta da ti dečki zbog glave ne naprave više, jer kvalitetu sigurno imaju.[:]