[:hr]Nogometaši Istre 1961 pretrpjeli su težak poraz u ponedjeljak navečer na gostovanju kod zagrebačke Lokomotive. Zeleno-žuti su pokazali solidnu igru te su uspjeli stvoriti niz vrlo dobrih prilika pred golom Zelenike, ali su isto tako visoko postavljenom obranom ostavili puno prostora pred golom Brkića. Taj prostor su nevjerojatno ubojito iskoristili nogometaši Lokomotive koji su loptu iza leđa Brkiću poslali u šest navrata, dok je počasni pogodak za Istru postigao Franjić. Nastavila se tako tradicija velikog broja golova na utakmicama ova dva protivnika, na žalost Zeleno-žutih veći broj lopti je završio u njihovom golu.

Trener Pamić za ovo kolo zbog ozljeda nije mogao računati na Vukovića i Vukmana pa je na teren u sredinu terena od prve minute poslao Tonija Grkovića. Iako je trener Pamić najavio Heistera na krilu, a Tomića na beku, pulski strateg je odustao od te namjere.

Iako su Zeleno-žuti od prve minute imali veći posjed lopte, pulska momčad je kapitulirala već u šestoj minuti. Franjić je slabo izveo korner te je omogućio Lokomotivi brzu kontru koju je započeo i golom završio Šovšić. Nije to pokolebalo Zeleno-žute koji su nastavili sa svojom igrom i većim posjedom, ali su nastavili i ostavljati pre više prostora domaćinu. Tako se na lijevoj strani u prilici u desetoj minuti našao Mišić koji iz dobre pozicije nije uspio pogoditi okvir gola. Odgovorio je na drugoj strani Milan Đurić koji je pucao s 25 metara, a lopta je pogodila gredu.

Obrana Zeleno-žutih muku je mučila s brzim napadom domaćina i opasnim kontrama koje su gotovo stalno sijevale prema Brkiću. Igrači Lokomotive su strpljivo čekali krive korake Zeleno-žutih te su svaku izgubljenu loptu Istre ubojito iskorištavali. Prvo je u 21. minuti Doležal povećao vodstvo svoje momčadi na 2:0, a u 24. minuti je s bijele točke Šovšić postavio visokih 3:0.

Neovisno o tri jeftino primljena gola, igrači Istre nisu prikazivali slabu igru već su i dalje stvarali odlične prilike ispred gola domaćina. Iz daljine je probao Mišić, iz blizine Franjić i dvaput Repić, ali igrači Istre nikako nisu uspjeli zabiti gol. Za razliku od Puležana, Zagrepčani su bili precizni te su do kraja prvog poluvremena preko Kolara povisili vodstvo na 4:0.

Nastavak susreta nije ponudio drugačiju igru, već su momčadi nastavile kao što su i započele. Visoka obrana Istre teško je zaustavljala napade domaćih koji su u prvih pet minuta nastavka dvaput opasno zaprijetili Brkiću. Međutim, nisu zabili bijelo-plavi, već zeleno-žuti. Dobru poziciju iskoristio je u 57. minuti i zabio svoj treći prvenstveni gol. Nastavila je Istra konstantnim pokušajima prema golu Zelenike tražiti smanjenje zaostatka, ali je domaći sastav još jednom pokazao koliko je opasan iz kontre. Igrala se 65. minuta kada su domaći nogometaši brzo došli pred Brkića, a akciju je završio Bručić petim golom svoje momčadi. U 89. minuti se u listu strijelaca upisao i Ivan Fiolić koji je pogodio suprotni kut Brkića.[:]