[:hr]Nogometaši Istre 1961 su se velikim preokretom u posljednjim minutama utakmice uspjeli plasirati u 1/4 finala hrvatskog nogometnog Kupa. Na odmor se išlo rezultatom 1:1 nakon relativno slabih prvih 45 minuta u kojem nije bilo puno prilika za gol. Za vodstvo Cibalije zabio je Pervan u 41. minuti iz penala, ali je izjednečenje samo dvije minute kasnije pogodio Halilović. U većim djelom nastavka susreta bolja Cibalija koja je preko Pervana u 57. minuti stigla do novog vodstva. Međutim, probuđeni Zeleno-žuti su u posljednjih desetak minuta ubacili u brzinu više i prvo poravnali u 84. minuti iz penala Mitrevskog, a za konačnih 3:2 zabili u 88. preko Grujevića. Dečki su tako u četiri dana dvaput svladali vinkovačku momčad kojoj su uspjeli zabiti čak sedam pogodaka. Bravo dečki!

Iako je Mitrevski već u prvoj minuti opasno zaprijetio iz slobodnog udarca s 25 metara, pokazalo se da je to bila tek jedna od rijetkih prilika u prvom djelu susreta. Probavali su Plum iz slobodnog udarca i Filipović iz kontre za Cibaliju, a Kitanovski i Jelavić za Istru, ali nije bilo pretjerane opasnosti u njihovim pokušajima.

Nakon relativno nezanimljivih prvih 40 minuta, sva uzbuđenja u prvom djelu susreta su se dogodila u zadnjih pet minuta kada su postignuta dva pogotka. Prvo su domaći stigli u vodstvo u 41. minuti kada je Prelčec igrao rukom u svom kaznenom prostoru, a udarac s bijele točke realizirao Pervan. Međutim, vodstvo Cibalije trajalo je samo dvije minute jer je Halilović krasnim pogotkom na ubačaj Kitanovskog poravnao rezultat.

U nastavku utakmice su domaći brzo preuzeli terensku inicijativu Zeleno-žutima koji su izgledali pomalo uspavano i usporeno, s puno više pogrešnih dodavanja nego što je to bio slučaj u prvom djelu. Tako su domaći već u 49. minuti bili vrlo blizu gola kada je na dobar ubačaj iz slobodnog udarca Milić bi za malo kratak. Iz kornera koji je uslijedio Peričić je bio brži od Mitrevskog i uspio zapucati po golu, ali je loptu poslao iznad vrata Ćorića.

Jedna od rijetkih situacija u nastavku susreta za Istru 1961 dogodila se u 51. minuti kada je Escoval probio i odlično ubacio za Jelavića koji je loptu glavom poslao pored gola. Nakon toga su domaći u potpunosti zavladali terenom i tako zadavali puno muka Puležanima koji su pre teško izlazili iz svoje polovice. Takav odnos snaga doveo je do novog vodstva Cibalije kada je u 57. minuti na ubačaj Karamarka zabio Pervan. Domaći su nakon novog vodstva uspjeli umrtviti igru pa se do nove prilike trebalo čekati do 73. minute. Točnije, domaći su uspjeli stvoriti tri prilike u jednoj akciji kada je prvo Milićević pogodio stativu, zatim je Kordić pogodio svog igrača, a na kraju je Pervan pucao pored gola. Puno sreće za Zeleno-žute koji su ipak već u sljedećoj minuti bili blizu izjednačenja. Jelavić je tada glavom loptu prebacio na drugoj stativi gdje je Halilović bio pre kratak.

Sve to bila je uvertira za veliki preokret koji se dogodio u posljednjim minutama susreta. Tako je u 84. minuti Oršolić srušio Maružina koji je ušao u kazneni prostor, a s bijele točke je precizan bio Mitrevski. Novo izjednačenje trajalo je samo par minuta jer su Zeleno-žuti stigli do svog trećeg pogotka. Maksimović se krasno riješio čuvara i odličnom loptom pronašao Maružina koji je povratnom loptom asistirao Grujeviću za gol vrijednog 1/4 finala Kupa. Bravo dečki![:]