[:hr]Nogometaši Istre 1961 zaustavljeni su u 1/8 finala Hrvatskog nogometnog kupa. Na Drosini su u subotu Zeleno-žuti ugostili momčad Splita koja je nakon 120 minuta igra slavila s ???? i tako se plasirala u četvrtzavršnicu Kupa. Po izrazito teškom terenu momčadi nisu mogle pokazati lijep nogomet i kombinatoriku pa se igra većim djelom bazirala na preskakanjem linija i dubinskim loptama. Gosti su u vodstvo stigli u 62. minuti preko Pešića. Da bi stvar za Istru bila još i gora, Bertoša se u 68. minuti ozlijedio te je morao napustiti igru, a trener Tomić je tava već napravio sve tri izmjene. Ipak, unatoč igraču manje, Zeleno-žuti su hrabrom i požrtvovnom igrom stigli do izjednačenja u 76. minuti preko Georgieva, a tražili su i gol pobjede. Pitanje pobjednika, na žalost navijača Istre, riješeno je u šest minuta prvog produžetka kada su golove za Split zabili Boljat i Pešić.

Siromašno prilikama, pro poluvrijeme nije ponudilo zanimljiv nogomet, poglavito zbog terena koji je bio u pre lošem stanju da bi momčadi mogle pokazati neki suvisli nogomet. Zbog toga su se akcije većim djelom bazirale na ubačajima iz kuta, slobodnih udarca ili dubinskih lopti. Pokušaji dodavanja po podu često su završavali pogreškama pošto je bilo vrlo teško kontrolirati loptu.

Prvo uzbuđenje na utakmici dogodilo se pred golom Istre gdje je Boljat pucao glavom na ubačaj iz kornera, a Ivušić je sjajnom intervencijom spasio svoj gol. Nekoliko minuta kasnije i Zeleno-žuti su bili opasni. Gojković je na ubačaj iz kornera loptu vratio za Lucija koji je neometan iz odlične pozicije pucao pored gola. U tim minutama utakmice su domaći nogometaši kontrolirali igru i bili opasniji, ali ipak to nisu uspjeli konkretizirati. Do kraja prvog djela se tek bilježi udarac Mitrevskog iz slobodnog udarca te bezuspješni pokušaji Pešića i Maglice.

Iako je trener Tomić na teren na poluvremenu poslao Stepčića i Solomona, igra Zeleno-žutih nije dobila očekivani pomak naprijed. Imali su domaći nogometaši nešto veći posjed lopte, ali to i dalje nije bilo dovoljno da se konkretnije ugrozi gol protivnika. Tek je Stepčić u 61. minuti s ruba kaznenog prostora zaprijetio gostima, ali nije uspio naciljati okvir gola. Gosti su s druge strane većinom branili svoj gol, a priliku su dočekali u 62. minuti kada su i poveli. Gerogiev je nepotrebno glavom izbio jednu dubinsku loptu koja je išla u ruke Ivušića. Gosti su je brzo osvojili i gurnuli Pešića samog pred Ivušića, a napadač gostiju je iskoristio priliku i zabio za vodstvo svoje momčadi.

Nogometaši Istre su brzo krenuli po izjednačenje, ali su naišli na čvrsti blok gostiju koji su se povukli ispred svog gola. Do pogotka je moglo doći u 67. minuti kada je Bertoša pucao i loptu poslao pred gol gostiju. Tamo su u padu bili Solomon i Bouhna, ali nisu uspjeli do lopte. Konstantni pokušaji Zeleno-žutih u napadu te pogotovo nedostatak Bertoše koji je morao napustiti teren zbog ozljede su ostavili dosta prostora u obrani gdje su gosti u dva navrata, u 70. i 72. minuti imali odlične prilike za povećanje vodstva.

S igračem manje Zeleno-žuti su do poravnanja stigli u 76. minuti preko Georgieva. S desne strane je ubacio Trojak, a Georgiev je neobranjivo pogodio za 1:1. Nošeni publikom, nogometaši Istre 1961 su unatoč igraču manje na terenu bili ti koji su kontrolirala igru i brzim akcijama bila opasni po golu gostiju. Najbolju je priliku za novi gol imao Bouhna u 85. minuti kada je povukao kontru i pucao pored gola.

Nakon regularnih 1:1 krenulo se u produžetke u kojima je pitanje pobjednika bilo odlučeno nakon samo šest minuta igre. U 94. minuti su gosti stigli do novog vodstva golom Boljata koji je zabio nakon ubačaja iz kornera. Dvije minute kasnije kontru Splita Pešić je završio golom i tako postavio rezultat na 3:1. Zeleno-žuti su po teškom terenu i s igračem manje teško mogli ugroziti goste koji su se na kraju plasirali u daljnju fazu natjecanja.[:]