[:hr]Nogometaši Istre 1961 su se u Grabrovnici pobjedom od 2:0 protiv četvrtoligaša Croatije plasirali u 1/8 finala Kupa. U utakmici u kojoj su prema očekivanjima Zeleno-žuti bili bolji suparnik na terenu, prvi pogodak je postigao Nikolić u 69. minuti, a drugi Repić u drugoj minuti sudačke nadoknade. Iako su igrači Istre imali posjed lopte i inicijativu u svojim nogama, još jednom je izostala realizacija i konkretnija igra pred protivničkim golom.

Očekivana dominacija Istre 1961 u prvom poluvremenu nije donijela željeni rezultat, odnosno rješavanje pitanja pobjednika što je prije moguće. Dobro su Zeleno-žuti zatvorili prilaze prema svom golu te su uz veći posjed lopte i kontrolom igre rijetko dopuštali protivnika da se približi Brkiću. Međutim, u prvih 45. minuta utakmice protiv četvrtoligaša igrači Istre nisu uspjeli konkretizirati bolju igru, a nisu uspjeli zabiti iz tek nekoliko prilika koje su stvorili.

Nastavak susreta nije donio pre veliku promjenu u odnosu snaga na terenu. Stalni napadi Zeleno-žutih su se nastavili, ali se nastavila i slaba realizacije i nekonkretnost ispred vratara domaćeg sastava. Ulaskom Đurića i Heistera u igru se protok lopte ponešto ubrzao pa su tako i Zeleno-žuti bili opasniji nego u prvom poluvremenu. Heister je pokušavao probojima po lijevoj strani, Đurić iz daljine, a Repić i Matoš iz blizine, ali su redovito pokušaji bili neprecizni ili su završavali u bloku.

Ipak, Nikolić je u 69. minuti iskoristio dobru priliku i zabio za vodstvo svoje momčadi. Proigrao ga je Bouhna koji je loptu u sredinu poslao s lijeve strane, a u gol pretvorio napadač Zeleno-žutih. Deset minuta kasnije u odličnoj prilici se našao Bouhna koji je bio sam ispred vratara, ali je pogodio tek okvir gola. Domaći su svoju prvu i jedinu priliku na utakmici imali u 85. minuti. Begović je iz slobodnog udarca s ruba kaznenog prostora pucao odlično, a Brkić je još boljom intervencijom spasio svoj gol. U drugoj minuti sudačke nadoknade su Zeleno-žuti iskoristili višak prostora u formaciji domaćih te su iz kontre zabili za 2:0. Povukao je Bouhna koji je preciznom loptom našao Repića samog ispred gola.

Prolaz u 1/8 finala je ostvaren, a sada se Zeleno-žuti u potpunosti okreću nedjeljnom dvoboju protiv Lokomotive.[:]