[:hr]Nogometaši Istre 1961 su u subotu popodne na gostovanju kod Splita napokon prekinuli niz od 30 utakmica bez pobjede. Sjajnim startom u utakmicu i vodstvom od 2:0 nakon samo deset minuta utakmice su dečki došli do velike prednosti koju su uz vrlo dobru igru zadržali do samog kraja kada su preko Solomona postavili konačnih 3:0!

Trener Tomić je tijekom reprezentativne stanke uigravao sustav 3-5-2 kojim se suprotstavio splitskoj momčadi. Tijekom tjedna je trener iznenada ostao bez Marija Lucija koji će morati odraditi dvije utakmice kazne zbog kartona koje je dobio u Brazilu. U sastavu nije bilo ni ozlijeđenog Gorana Rocea, a svoje prve minute u dresu Istre odigrali su Miloš i Bertoša.

Nakon kornera Splita i par minuta igre na sredini terena, Zeleno-žuti su brzom akcijom stigli do ranog gola. Stepčić je u trećoj minuti na lijevoj strani pronašao usamljenog Collinsa koji je ubacio pred vrata domaćih. Iako se činilo da će Duka prvi stići na loptu, iznenadio ga je Šime Gržan koji je natrčao i zabio za rano vodstvo Zeleno-žutih. Pomalo iznenađeni i šokirani domaćini nisu se brzo uspjeli vratiti u utakmicu, već su do 10. minute ušli u dvostruki rezultatski zaostatak. Dupovac je u svom kaznenom prostoru hrvačkim zahvatom srušio Solomona, a s bijele točke je hladnokrvan bio Valentino Stepčić.

Zeleno-žuti su nastavili igrati i stvarati prilike, željni gola koji bi im dao još veću prednost i mir u nastavku susreta. Savršenu priliku za to imali su u 20. minuti kada je Solomon uz pomoć Gržana krenuo u kontru protiv jednog igrača Splita, ali Nigerijac vrlo lošim dodavanjem nije iskoristio odličnu poziciju Gržana za treći gol Istre koji bi zasigurno u potpunosti razbio domaću momčad.

Nakon sjajnih dvadesetak minuta su se igrači Istre 1961 malo primirili i usporili ritam igre pa su stoga domaćini krenuli sve više približavati golu Iveše. Međutim, zgusnuta formacija Zeleno-žutih na sredini terena vrlo dobro je otklanjala sve opasnosti pred svojim golom pa je tako prostora za domaće bilo vrlo malo. Ipak, nešto ležernosti u zadnjoj liniji obrane Istre dopustila je Mišiću odličnu priliku, ali je napadač Splita pucao slabo. U nastavku akcije je Collins prilikom ispucavanja lopte nogom pogodio kaznenog igrača koji mu se pojavio iza leđa. Sudac Matoc je, možda malo pre strogo, pokazao na bijelu točku, ali je Iveša obranio udarac Jurendića.

Neiskorištenu priliku Splita su Zeleno-žuti mogli naplatiti samo dvije minute kasnije, u 32. minuti, ali je nakon odbijanca Collins iz odlične pozicije loptu poslao visoko iznad gola. Bila je to ujedno i posljednja konkretnija prilika u prvom djelu utakmice u kojem su nogometaši pulskog prvoligaša lako kontrolirali igru u rezultat.

U prvim minutama drugog poluvremena domaći su odmah krenuli po smanjenje zaostatka i odmah dali do znanja Istri 1961 da se namjeravaju napadački postaviti u nastavku susreta. Geljić se u 47. minuti izborio za prostor i pucao, ali nije uspio pogoditi okvir gola. Odgovorili su Zeleno-žuti preko Parackog tri minute kasnije kada je veznjak Zeleno-žutih iz daljine pucao neloše, ali neprecizno.

Domaći pokušaji prema golu Iveše su ipak bili vrlo rijetki i kako je uzmicala utakmica prema kraju, sve rjeđi. Stali su i nogometaši Istre 1961 koji više nisu jurili u napad po novi gol, već su kontrolirali utakmicu i čuvali prostor ispred Iveše. Na neki način je kraj nadanja domaćih označio crveni karton Dupovca u 72. minuti. Do kraja utakmice su obje momčadi stvorile nekoliko polu prilika, a jednu vrhunsku su odigrali Zeleno-žuti u sudačkoj nadoknadi. Stepčić je povukao po rubu kaznenog prostora Splita i petom dodao za Solomona koji je iskoristio dobru poziciju i zabio za 3:0! Bravo dečki![:]